Hlavná stránka      |      Fotogaléria      |      Napísali o nás      |      Kontakt

Copyright © 2017 mramor-c.sk. Všetky práva vyhradené.

MRAMOR CSÖGLEI, spol. s r. o.
Tomášikova 10
821 03 Bratislava 2

Hlavná stránka      |      Fotogaléria      |      Napísali o nás      |      Kontakt

Tel: 02/436 42 004
Fax: 02/436 42 005

IČO: 36 233 374

E-mail:
mramorc@mramor-c.sk

Firma je zapísaná v Obchodný register: MRAMOR CSÖGLEI, s.r.o.  je zapísaná v OR Okresného súdu Bratislava I v odd. Sro vo vložke číslo 30865/B

Výroba a rekonštrukcie pomníkov, dosekávanie a zlatenie písma,
dlažby, obklady, parapety, schody, pultové dosky
všetko z prírodného kameňa

EuroReport Jún 2005 str. 32 - časopis na podporu integrácie Slovenska do Európskej únie

Hodnoty kamenárskeho remesla a diela

Rozhovor s p. Jozefom CSÖGLEIOM venovaný tradíciám bratislavskej rodinnej firmy Csöglei - Mramor pripravil Ladislav Skrak

Čo vás podnietilo k založeniu rodinnej firmy?

Vyrastali sme štyria bratia v kamenárskej dielni nášho otca, ktorý pôsobil v Bratislave od roku 1935. Viac-menej mali sme to v krvi a nemuseli sme sa takmer nič učiť, ovládali sme remeslo už od detstva. Po zmene politických pomerov nastala mimoriadne priaznivá situácia, nastal kamenársky boom. V Bratislave sme realizovali 17 bánk. A po rozdelení republiky nakoniec aj Národnú banku Slovenska – zúčastňovali sme sa jej výstavby. Bolo treba dokončievať Národné divadlo, a tak pracovali sme aj na tom. Bolo treba osadiť dlažbu v Dóme sv. Martina a my sme to uskutočnili - v kaplnke sv. Jozefa, v kaplnke Panny Márie a v sakristii. Myslím si, že máloktorý kamenár realizoval vo svojom živote tri takéto dôležité veci, ako sa to podarilo nám. Boli sme významnými účastníkmi týchto troch stavieb, pričom mnohé iné štáty majú takéto úlohy, tieto starosti, už dávno za sebou. Na Slovensku sa to začalo v roku 1993.

Išlo o náročné kamenárske riešenia rozsiahlych architektonických objektov, o veľkoplošné dlažby a obklady stien. Kde ste nabrali toľkých zdatných kamenárov?

Na Slovensku je dobrých kamenárov veľmi veľa. Hlavne na východe Slovenska a v okolí Krupiny a v okolí Žiliny boli vynikajúci kamenári, len nemali príležitosť. A za tejto našej éry aj dlaždič, inak kvalitný kamenár, stal sa renomovaným pracovníkom, ktorý ak pôsobil tri roky v Rakúsku a v Nemecku, tak vynikol, lebo tú kvalitu a výkony, ktoré robili my slovenskí kamenári, Nemci nepoznali. Aj počas nášho pôsobenia v Rakúsku sme sa stali dominantnou firmou. To len podčiarkuje, čo v nás vlastne driemalo. V socializme sme boli považovaní za outsiderov, lebo v Nemecku sa vraj robí precízne a perfektne, nuž mali sme veľký rešpekt. No keď sme tam boli tri týždne, diktovali sme tempo aj kvalitu, a skôr nás prestávali mať radi, pretože zhasínala ich sláva. Prinieslo to aj trenice, ale nám to ohromne zdvihlo sebavedomie.

V prípade spomínaných realizácií išlo o výsledky vašej niekdajšej firmy Mramor. Medzitým došlo k vášmu osamostatneniu sa. V tomto období ste sa stali doslova rodinnou firmou.

Po mojom odchode z firmy Mramor som založil firmu Csöglei – Mramor, čo je vyslovene rodinný podnik. Z päťdesiatich zamestnancov tam pracuje 12 Csögleiovcov. Z hľadiska výroby je nosná drobná architektúra, najmä vývoz kuchynských liniek do Ameriky, na tri miesta: Denver, Florida a Philadelphia. Nikdy sa nám ani len nesnívalo, že sa našou ručnou prácou presadíme na americkom trhu. Podarilo sa však a je to jedna z našich hlavných istôt, a popri tom je to aj pomníková tvorba, pretože na Slovensku, hlavne v Bratislave, sú už dosť bohatí ľudia, ktorí si dovolia dať si urobiť náročnejšie pomníky, neraz v spolupráci s architektmi a sochármi. Dá sa tam uplatniť naše remeslo v plnej hĺbke.

Zúčastnili sme sa rekonštrukcie letiska v Bratislave, ako aj rekonštrukcie letiska vo Schwechate, a to za plnej prevádzky. Môžem sa popýšiť realizáciou námestia v rakúskom Salzburgu, ale aj v Košiciach, kde sme vytvorili pešiu zónu počas štyroch mesiacov - položili sme tam, a to číslo je veľmi zaujímavé, 31 tisíc štvorcových metrov kameňa, dovezeného z Talianska 700 kamiónmi. Bol to heroický výkon a pamätám si, ku dňu košického maratónu sme boli hotoví.

V Slávičom údolí je náhrobok A. Dubčeka spolu s bustou autora T. Baníka. Ako si na to spomínate?

Keď nás oslovil docent Teodor Baník a Pavol Dubček, syn A. Dubčeka, aby sme vytvorili pomník pre jeho otca, bola to pre nás česť. Sochár T. Baník bol dlhoročným priateľom A. Dubčeka a dielo, ktoré nakoniec uzrelo svetlo sveta, je hodnotovo vzácne, situované na čestnom mieste v Slávičom údolí. Realizovali sme ho z fínskeho materiálu baumorál, z kameňa hnedasto-červenkavej farby, spolu s nádhernou bustou A. Dubčeka. Považujem ho za dielo skutočne vydarené.

Spomínali ste devätnáste storočie, skoršiu etapu vašej rodinnej firmy.

Poznám rodinnú anabázu do roku 1860, keď pracovali ako majitelia lomov, ako lomoví kamenári. Ťažili kameň v čase rozvíjajúcej sa výstavby železníc, a to znamenalo tunely, viadukty, mosty, kde sa podpery a klenba tunelov robili z kameňa. Vyrábali sa oblé kopáky, ktoré sa potom osadzovali v tuneli, klenuli sa a vznikali tak doteraz funkčné, kvalitné, krásne kamenárske architektúry a diela.

Nedávno ste otvárali v Bratislave nové sídlo vašej firmy. Máte aj svoje výrobné strediská a ponukové, kúpnopredajné miesta. Kde všade sa nachádzajú?

Máme obchod v Banskej Bystrici a nové sídlo v Bratislave na Tomášikovej ulici, kde je náš hlavný stan. Výroba kamenárskych prvkov je v mestečku Šamorín. Má to svoje výhody, pretože v Bratislave sú ľudia trošku rozmaznaní a kamenárstvo je predsa len práca veľmi ťažká, fyzicky namáhavá. Móda sa mení, ale kameň je trvácny materiál, výtvory z kameňa poznáme aj spred štyroch tisíc rokov, sú úžasné a udivujú nás aj ako profesionálov. Nás teší, že o štyritisíc rokov možno budú obdivovať naše práce.

Napísali o nás - EuroReport

Nové Línie

IBC - rozhovor

Domine

SME - Čuňovo

Život

EuroReport

SNN - rozhovor