Hlavná stránka      |      Fotogaléria      |      Napísali o nás      |      Kontakt

Copyright © 2017 mramor-c.sk. Všetky práva vyhradené.

MRAMOR CSÖGLEI, spol. s r. o.
Tomášikova 10
821 03 Bratislava 2

Hlavná stránka      |      Fotogaléria      |      Napísali o nás      |      Kontakt

Tel: 02/436 42 004
Fax: 02/436 42 005

IČO: 36 233 374

E-mail:
mramorc@mramor-c.sk

Firma je zapísaná v Obchodný register: MRAMOR CSÖGLEI, s.r.o.  je zapísaná v OR Okresného súdu Bratislava I v odd. Sro vo vložke číslo 30865/B

Výroba a rekonštrukcie pomníkov, dosekávanie a zlatenie písma,
dlažby, obklady, parapety, schody, pultové dosky
všetko z prírodného kameňa

časopis Domine, informačný bulletin o službách v pohrebníctve, prvé vydanie: október 2000

Kameň, pomníková tvorba a cintorínska architektúra slovami Jozefa Csögleia

Po roku 1989 na Slovensku vyrástlo množstvo kamenárstiev a kamenosochárstiev. Cintoríny sa stávajú nielen oázami pokoja a spomienky, ale i miestom, kde kameň prostredníctvom architektúry "dostáva krídla". Ľudia už nemusia čakať na náhrobný kameň rok - dva, ako tomu bolo kedysi. Ako sa vyvýjala slovenská pomníková tvorba a cintorínska architektúra, sme sa opýtali naslovovzatého majstra kamenára a spolumajiteľa firmy Mramor, spol. s r.o., Jozefa Csögleia:

"Prvým a najdôležitejším momentom pri pomníkovej a cintorínskej tvorbe je voľba kameňa. Napriek tomu, že kameň je najstarším stavebným materiálom, dlhé desaťročia bol nedostatkovým tovarom a dovážal sa najmä z Rumunska, Kuby a Ruska. Nemal však vysokú kvalitu. Na pomníkovú tvorbu sa najčastejšie používal český syenit, a tak všetky pomníky boli sinavé, napriek tomu, že mali rôzne tvary, sivá prevládala. Výrazný katolicizmus nielen u nás, ale i v susednom Maďarsku a Rakúsku priniesol na cintoríny ušľachtilé materiály s pomníkmi leštenými zo všetkých strán. V minulom storočí cintorínske monumenty významne ovplyvnili bohatí Židia, ktorí do Bratislavy prenášali prvky budapeštianskej a viedenskej architektúry.

V minulosti bola cintorínska architektúra na Slovensku spojená s chudobou. Najviac boli používané domáce polopieskovce, tatranské ruly alebo drevené kríže v Detve. Dnes vozíme materiál najmä z Talianska, ktoré je epicentrom spracovania kameňov zvážaných z celého sveta. Taliani ako prví na svete pochopili výnimočné vlastnosti kameňa v modernej architektúre a v jeho spracovaní boli vždy dominanatní. Disponujú vyše 200 druhmi kameňov od veľmi kvalitných žúl az po mramory. Štrukturálne rozlišujeme dva druhy materiálov - s jedinečným zrnením a druhý, prinášajúci nádherné kresby, neopakovateľné a originálne. Vozíme napríklad maracanu z Brazílie, krásny materiál z Argentíny a zo Španielska, kvalitné žuly čiernej a červenej farby zo Švédska.

Súčasná architektúra na cintorínoch vyžaduje vysokú kvalitu najkrajších materiálov pre epitafné dosky s možnosťou rytia alebo osadzovania bronzového písma. Dnešný trend, ktorý presadzuje aj firma Mramor, je tvarová jednoduchosť a vysoká kvalita materiálu. Pri realizácii náhrobníkov sa usilujeme oboznámiť a usmerniť zákazníka, lebo tento väčšinou nepozná jednotlivé materiály, vie si predstaviť len farbu, ktorá by mu vyhovovala. Je však nevyhnutné, aby celková kompozícia diela bola vyvážená, kľudná farba musí komunikovať s konečným tvarom pomníka a predstavami zákazníka.

V súčasnosti ponúkame materiály od bielej až po čiernu farbu, v rôznych štruktúrach a tiež kamene s kresbami, ako nové prvky modernej cintorínskej architektúry. Napriek vysokej cene však stále dominuje čierna švédska žula, prinášajúca hlbokú pietu. Niektorí klienti trvajú na slovenskom kameni. Jediný vhodný je však len spišský travertín. Dá sa s ním dobre pracovať, má však nevýhodu, že neznáša agresívne ovzdušie veľkomesta a veľmi rýchlo sa zašpiní, zanesie, zoxiduje a stratí lesk. Preto vždy upozorňujeme na skutočnosť, že ak sa pracuje so žulou, je to už navždy. Existujú tri spôsoby výberu náhrobných kameňov, ktoré sme pripravení ponúknuť našim klientom. Prvá, avšak menej využívaná, je cesta spolupráce s architektom, ktorý profesionálne poradí a navrhne riešenie.

Najčastejšie si naši zákazníci vyberajú podľa špičkových talianskych katalógov, v ktorých sú verné fotografie kameňov a konkrétne tvary pomníkov. Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie je výber hotového pomníka, ktoré vystavujeme napríklad aj pri cintoríne v Slávičom údolí. Dá sa povedať, že nemáme žiadnu sériovú výrobu, každý náhrobník, ktorý vychádza z našich dielní je originálom. Vieme uspokojiť aj menej solventného zákazníka tým, že mu poskytneme kvalitu a krásu architektúry, ale z lacnejšieho materiálu. Akokoľvek by bol náhrobný kameň zložitý a náročný, sme schopní ho vyrobiť do jedného mesiaca.

To, že sa snažíme pracovať kvalitne a rýchlo a každé naše dielo je reprezentačnou vzorkou, kotrá by mala pretrvať veky, dokumentuje i fakt, že na pomníky dávame garanciu v dĺžke 10 rokov. Koncentrujeme sa najmä na Bratislavu. Neusilujeme sa vkĺznuť do dedinských lokalít, v ktorých už tradične pôsobia kamenári, ovplyvňujúci miestny kolorit a predstavy obyvateľstva. Napriek tomu je firma Mramor prínosom aj pre menšie kamenárstva na Slovensku tým, že im predáva kamene a materiály z toho veľkého množstva a sortimentu, ktorý dováža.

V súčasných cintorínoch cítiť nielen názory jednotlivých kamenárskych firiem, modernú, či pôvodnú architektúru, ale predovšetkým kresťanstvo a duševné bohatstvo nášho národa."

Napísali o nás - Domine

Nové Línie

IBC - rozhovor

Domine

SME - Čuňovo

Život

EuroReport

SNN - rozhovor